SAKARYA KARASU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST2023'te Bir İlk Daha! (Deneyap Kart Robolig Yarışması)

TEKNOFEST2023'te Bir İlk Daha! (Deneyap Kart Robolig Yarışması)

Deneyap Kart Robolig yarışması

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, her yıl yüzbinlerce gencin başvurduğu TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına bir yenisini daha ekledi. TEKNOFEST Ankara'da ilk kez düzenlenecek olan DENEYAP Kart Robolig Yarışması festival kapsamında robolig formatında düzenlenen ilk yarışma olacak. 

 

Yerli mühendislik kaynakları ile geliştirilen Deneyap Kart'ın tanıtmak, yaygınlaştırmak, proje portföyünü genişletmek, proje üretkenliği yüksek teknoloji tutkunlarıyla buluşturmak amacıyla hayata geçirilmiştir. 

 

Yarışmaya İlkokul-ortaokul, lise ve üniversite olmak üzere 3 ayrı seviyede katılım sağlanacaktır. 

Yarışma 2 aşamadan oluşacaktır;

 

1. Aşama E-sınav: Başvuru yapan takımlar e-sınava dahil olacak ve seviyelerine uygun sınav sorularını çözmeye çalışacaklardır. Bu sınav içeriğinde deneyap kart ile ilgili sorular, temel kodlama, elektronik ve robotik bilgisi gibi başlıklarda olacaktır. Bu sınavda en yüksek puan alan takımlar finale TEKNOFEST Ankara'ya davet edilecektir.

 

2. Aşama Proje: Finalist yarışmacılar, teknofest alanında kendilerine verilen malzemeler ile 2 gün boyunca robotlarını ve projelerini geliştireceklerdir. 2 gün sonunda ilkokul ortaokul seviyesi seçtikleri tematik alanlarda gündelik hayattan bir soruna çözüm üretecek proje geliştirecektir.

 

Lise ve Üniversite seviyeleri ise geliştirecekleri robotlar ile alanda bulunan ve üzerinde görevleri olan saha da puanları toplamaya çalışacaklardır.

 

 Lise seviyesi: Basket atan robot  / Üniversite ve üzeri ise doğal afetlere müdahale robotu hazırlayacaklardır.

 

Yarışmacılar 3 ayrı seviyede değerlendirilecektir. Ana amaç alanda verilen malzemeler ile, dışarıdan bir ürün getirmeden görevleri yapabilecek robotları takım olarak üretmektir. 

Her takım 3-5 kişi aralığında oluşmaktadır. İlkokul ve lise seviyesi için danışman zorunlu, üniversite seviyesi için zorunlu değildir.

Konaklama-ulaşım ve malzeme desteği verilmektedir.

 

Ödüller: İlokul-Ortaokul

Birinci Takım 30.000 TL

İkinci Takım 20.000 TL

Üçüncü Takım 10.000 TL

 

 

Lise

Birinci Takım 40.000 TL

İkinci Takım 30.000 TL

Üçüncü Takım 20.000 TL

 

Üniversite ve üzeri;

Birini Takım 50.000 TL

İkinci Takım 40.000 TL

Üçüncü Takım 30.000 TL

 

Bu sayede "Teknoloji Geliştiren Bir Türkiye" hedefiyle çıktığımız bu yolda Milli Teknoloji Hamlesine katkı sunmak hedeflenmektedir.

 

#DeneyapKart Robolig Yarışması seni bekliyor  

Son Başvuru: 10 Ağustos '23 

mth.tc/Robolig 

Ankara

İncilli Mahallesi Plaj Caddesi Hükumet Konağı Kat 4 54500 KARASU/SAKARYA - 0264 718 11 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.