SAKARYA KARASU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Satranç Turnuvası

İlçe Satranç Turnuvası

İlçe müdürü konuşması

İlçemizde İlçe milli eğitim ve Halk eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa ilkokul ortaokul ve liseler arası satranç ve masa tenisi turnuvası düzenlendi. İlçe de satranç egzersizi yapan Toki Demokrasi ortaokulu /İlkokulu  Türkçe öğretmeni  Süleyman KIZILHAN , sınıf Öğretmeni Yaşar GÜNDÜZ  ve Şehit İbrahim Abanoz Lisesi öğretmeni Esin DÖNMEZ  turnuvada hakem olarak görev aldılar. Turnuvaya 15 okul 45 öğrenci katıldı. İlkokullar arası turnuvada 1. Toki Demokrasi İlkokulunda Kürşat Hürkan AYDIN,  2 . Toki Demokrasi İlkokulunda Abdullah GÜNDOĞDU  3. Yalı İlkokulunda  Bilge kaan KARAKAŞ oldu.

Ortaokullar arası satranç turnuvasında 1. Toki Demokrasi Ortaokulludan  Alperen AYDIN, 2. Kızılcık Ortaokulundan Yusuf DEMİRCİ, 3. Çiğdem ÇAKIROĞLU Sezieratik  ortaokulu öğrencisi oldu.

Liseler arası satranç turnuvasında ilk üç Karasu Anadolu Lisesinden çıktı. 1. Kemalcan TENKOĞLU 2. Ali ÇOLAK 3. Orhan ALBAYRAK oldu.

İlçe Milli Eğiitm Müdürü Mehmet ÇALIK bilgiye ulaşma ve elde edilen bilgilerin yaşam kalitesini artıracak şekilde kullanılması için, eğitim sürecinde sosyal etkinliklere sık sık yer verilmesi gerekmektedir. Sosyal aktivitelerle öğrencilere hayal bile edemediğimiz nitelikler kazandırılabilir. Okullar arası  bu amaçla yapılacak etkinlikler değişik konularda düzenlenen yarışmalara katılma, araştırma, gezi ve gözlem etkinliklerinde bulunma vb. sayılabilir. Sosyal aktivitelerle öğrencilere kazandırılacak niteliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Sosyal etkinlikte görev alan öğrenciler çevresindeki insanlarla sağlam bir iletişim kurabilme yeteneğini kazanırlar. Yanlış anlamalardan doğan iletişim kazalarına uğramazlar.

Öz güveni artan bireyler sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Bu niteliği kazanan bireylerin hayatta başarılı olma konusunda büyük avantajlar elde ettiği unutulmamalıdır. Başarı başarıyı getirir. Öğrencilere değişik sosyal etkinliklerle öz güven duygusu ve sorumluluk bilinci kazandıran eğitim kurumları, bireyleri hayata hazırlama konusunda büyük bir işlevi yerine getirmiş sayılırlar.

Farklı etkinliklerde görev alan öğrencilerin sosyal ve toplumsal olaylara karşı duyarlılıkları artar. İyiyi kötüden, yararlıyı zararlıdan ayırarak tepki göstermekten ya da takdir duygularını dile getirmekten geri durmaz.

İş ve sosyal yaşamda başarılı olmanın en temel şartlarından birisi içinde bulunduğu ortamda çevresindekilerle uyumlu olmaktır. Kaynaşma ve dayanışma ruhu içerisinde hareket edebilmek, nerede ve nasıl konuşup, nasıl davranacağını bilebilmek önemli özelliklerdendir. Bu özelliklerin kazanılmasında sosyal etkinliklerin önemi büyüktür.

Çocuklarımıza bütün bu olumlu özellikleri kazandırmak için onları okulda sosyal aktivitelerle buluşturmanın yanı sıra sosyal yaşamda da sanatla, sporla ve müzikle buluşturmak için aile ve öğretmenlerine önemli görevler düşmektedir

 

 satrançsatrançsatrançsatrançsatrançsatranç

İncilli Mahallesi Plaj Caddesi Hükumet Konağı Kat 4 54500 KARASU/SAKARYA - 0264 718 11 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.