SAKARYA KARASU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERGÜVEN ASLAN ´IN YIL SONU KARNE MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERGÜVEN ASLAN ´IN YIL SONU KARNE MESAJI

Sevgili Öğrenciler,

Biliyorum ki bir dönemin daha sonuna gelmenin mutluluğunu ve karne almanın heyecanını yaşamaktasınız.  Her şeyden önce, anne-babalarınız, öğretmenleriniz ve bizler için çok değerli olduğunuzun bilincinde olmanızı isterim.

Karne, eğitim-öğretim ortamlarında bir dönem boyunca sergilediğiniz performansın geri bildirimidir. Kati suretle kişiliğinizi ya da zekânızı kategorize eden bir gösterge değildir. Zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz etmeniz, eğer varsa eksikliklerinizi fark etmeniz ve bir dahaki dönem için tedbirler almanız adına bir imkândır. Eğer istediğiniz başarıya ulaşamadığınızı düşünüyorsanız bu sizin az yahut hatalı yöntemlerle çalışmanızla ilgilidir. Önümüzdeki dönem daha gayretli ve düzenli çalışarak; sorumluluklarınızın bilincinde hareket ederek istediğiniz başarıyı yakalayacağınıza canı gönülden inanıyorum. Önümüzdeki üç aylık tatili, bol bol okuyarak geçirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü her kitap, yeni bir hayata konuk olmak; her yeni hayat da düşünce ufkumuzu, empati kabiliyetimizi geliştiren bir pencere demektir.

Değerli Anne ve Babalar,

Karne, aynı zamanda bizim çocuklarımızla ne kadar ilgilenip ilgilenmediğimizin de bir göstergesidir. Bugün, çocuğun, kendisi için yapılan değerlendirmenin vereceği mutluluğu ya da mutsuzluğu duyumsayacağı; şayet mutsuz olmuşsa akabinde mahcubiyeti de hissedebileceği, duygusal yoğunluğun yaşandığı bir gündür.  Başarılı öğrenciler, tabidir ki sevincini ailesi ve yakınları ile paylaşmanın gururunu yaşarken; yeterli not alamayan öğrencilerin yaşadığı tedirginliği ebeveynler olarak iyi okumalı; kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açan, onları umutsuzluğa sevk eden duygusal yıkımlar yaşamalarına neden olacak bir ruh haline girmelerinin önüne geçmeliyiz. Karne, aynı zamanda kendi sorumluluklarımızın da farkına varıp çocuklarımız için yapabileceklerimizi düşünmemizi sağlayacak bir vesile olabilir.

Çocuklarınıza olumsuz söz ve nitelemeler içeren bir değerlendirme yapmak ve onları arkadaşlarıyla kıyaslamak çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. İtham edici söylemler yerine; onlara pozitif ifadelerin ve sevgi dilinin barındığı cümlelerle yaklaşarak yapıcı, destek verici ve teşvik edici bir davranış içinde olmamız, hem sorun çözme hem de çocuklarımızı başarıya yönlendirme bağlamında bizi istenilen sonuçlara daha da yaklaştıracaktır.

Saygıdeğer Öğretmen Arkadaşlarım,

 

   Eğitim-Öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde göstermiş olduğunuz gayretli ve özverili çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkürü bir borç bilirim. Zira eğitimin en önemli yapı taşı sizlersiniz. Bu vesileyle ilçemizdeki eğitim-öğretim etkinliklerinin sağlıklı bir biçimde devamlılığının sağlanmasında emeği olan tüm paydaşlarımıza ve özellikle de okul aile birliklerimize teşekkür ediyor; öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize sağlıklı, mutlu ve gönüllerince geçirecekleri bir yaz tatili diliyorum.

İncilli Mahallesi Plaj Caddesi Hükumet Konağı Kat 4 54500 KARASU/SAKARYA - 0264 718 11 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.