SAKARYA KARASU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL DURSUN´UN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HALİL DURSUN´UN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Değerli Öğretmenlerim;

Bilindiği gibi millet mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK ’ün baş öğretmen olduğu bugün 1981 den beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Bugün dünyanın en seçkin, en soylu, toplumda en kritik roller üstlenen siz lider öğretmenlerimizi hatırlamak ve anmak üzere düzenlenmiş özel bir gündür.

Öğretmenlerimiz,  geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi düşünsel, sosyal kültürel psikolojik duygusal çok yönlü etkileyen içinde yaşayan toplumu ve uzak hedefte tüm dünyayı etkileyen ve dönüştüren kişilerdir.

Öğretmenlik mesleği bir meslekten öte kişilerin gönül gücü ile kendisini katması gereken bir yaşam biçimidir. Çünkü öğretmenlerin rolü okul ve eğitim kurumları ile sınırlı kalmamakta sokakta caddede evde her yerde ve her fırsatta devam etmektedir.

Öğretmenler şüphesiz dünyanın her yerinde öğrenme ve öğretmen sürecinde en temel unsurdur. Bir yandan uygun eğitim ortamlarını yaratır bireylere çocuklara yeni şeyler öğretir daha da önemlisi kılavuz olur rehber olur. En önemlisi de bireyi özgürleştirir. Okuma yazma değil midir yada daha sonra ki öğrendiklerimiz değil midir bizleri özgürleştiren bizi birey yapan.

Bir yandan bireylerdeki potansiyelleri ortaya çıkaran kişilerdir öğretmenlerimiz. Bütün çocuklar bir yıldızdır birlikte bir gökyüzüdür. Onlar bize geldiğinde onlardaki potansiyeli görebiliyor muyuz? Gizli güçlerini fark edebiliyor muyuz? Kimsenin göremediğini görebilme duyamadığını duyabilme hissedemediğini hissetme sanatıdır öğretmenlik. Öğretmenliği diğer mesleklerden farkı kılan önemli bir özelliktir bunlar.

Öğretmenlik öğrencilerimizden bir şeyler öğrenmektir aynı zamanda her çocuk ayrı bir hikaye ayrı bir dünya değil midir?

Öğretmenlerimiz bugünü gözden kaçırmadan geleceği tasarlayan mimardır. Ortaya koyduğu en önemli eser geleceğimizdir.

Öğretmenlerimiz çocuklarımızın hayallerini süsleyen geleceklerini şekillendiren ve onları geleceğe hazırlayan kişilerdir. Bu bağlamda yol gösteren ve öğrencileri ile birlikte bu yolda yürüyen kişilerdir öğretmenlerimiz.

Eğitim işi canlı ve diri olmayı gerektirir. Eğitim işi toplumda öncü olmayı gerektirir. Bu nedenle öğretmenlerimiz kendilerini sürekli yenilemeli ve çevresinde ve toplumda dönüşümü sağlamalıdır aynı zamanda.

Öğretmen Mevlana’nın dediği gibi “nasıl ki deniz sürekli ve daima buharlaşarak durmadan suyunu yeniliyorsa öğretmenlerimizde sürekli kendilerini yenilemelidir “

Kuşkusuz öğretmenlerimizin yaptığı hizmet karşılığını eninde sonunda verecektir. Hem bireylerin hem ülkelerin ekonomik ve sosyal yönden kalkınması ve başarısında öğretmenlerimizin rolü büyüktür.

Öğretmenlerimiz etik liderdir aynı zamanda. Bütün öğretmenlerimizde adalet, eşitlik, hoşgörü, demokrasi, fedakarlık, öz saygı ve farklılıklara saygı en önemlisi insan sevgisi vardır ve  olmalıdır. İşte öğretmenlerimizin en önemli erdemi budur. Yunusun dediği gibi “Ben gelmedim bir dava için benim  işim sevgidir” diyen tüm öğretmenlerimiz bu ülke için, temelde bakıldığında insanlık için bir fırsattır bir umuttur. İşte bu sevgidir hiçbir ayrım yapmaksızın bizi öğrencilerimizle bütünleştiren ve kucaklaştıran.

Peygamber efendimizin dediği gibi “İlim beşikten mezara kadar olmalıdır” yada Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün belirttiği gibi öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir. Bu nedenle hayat boyu öğrenme ve böyle bir yaşam biçimini içselleştirmesi gerekir kuşkusuz öğretmenlerimiz.

Öğretmenlerimiz bireyin yetişmesinde güçlenmesinde olduğu kadar toplumların güçlenmesinde ve kalkınmasında da önemli rol alan kişilerdir.

 Milli eğitimimizin başarısı ülkemizin başarısı için öğretmenlerimize daha fazla sahip çıkması gerektiğini ifade ediyor bu fırsatla bu yolda beyni ile ve gönül gücü ile çaba gösteren tüm öğretmenlerimizin bu özel ve anlamlı gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

İncilli Mahallesi Plaj Caddesi Hükumet Konağı Kat 4 54500 KARASU/SAKARYA - 0264 718 11 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.